O Tangu

Jak zdefiniowałabym/zdefiniowałbym tango (np.: tango wg mnie to:...) ?

Poniżej umieszczone zostały wypowiedzi osób mających już deko styczności z tangiem. Obraz tanga wyłaniający się z tych różnych punktów widzenia pokazuje, jak może być odbierane tango oraz czym jest dla tańczących je ludzi.

 

- "Tango to harmonia kobiety i mężczyzny; harmonia ruchów ciał przez którą wyraża się harmonia ich odczuwania. Harmonia ta jest jednocześnie wynikiem opanowywania namiętności, pożądania, które są wpisane w naturę kobiety i mężczyzny."

- "Tango według mnie jest miłością."

- "Tango to intymność, indywidualna, jednorazowa wyjątkowa relacja pomiędzy partnerką a partnerem. To: zmysłowość, czułość, ciepło, bezpieczeństwo."

- "Tango jest wg mnie pasją i głodem życia na pełnych obrotach. Jest odskocznią od codzienności, medytacją w pięknym ruchu, stłumieniem czystej, dzikiej energii, do wykorzystania w trudach codzienności."

- "Tango wg mnie to taniec."

- "Tango to jedyny w swoim rodzaju taniec, w którym choć byśmy nie chcieli musimy ! wejść w rolę partnerki i partnera – mężczyzny i kobiety w 100 % - tu nie ma miejsca na letniość … - to taniec zmysłowy, to sensualność, która aby była prawdziwa, prawdziwym musi być to, co dzieje się pomiędzy partnerami – to taniec, w którym to, co najważniejsze, rozgrywa się pomiędzy krokami…"

- "Jeden ze starszych tańców latynoamerykańskich, wywodzący się z Argentyny. Specyfika i emocje występujące w tym tańcu powodują często, że staje się on także „sposobem na życie”."

- "Tango to bycie razem „tu_i_teraz” przez magiczne 3 minuty. Emocje i głębokie i odważne (zwłaszcza wymaga to od kobiet) otwarcie się na partnera; poczucie odpowiedzialności za kobietę i otaczanie jej opieką; elegancja, piękno."

- "Tango to taniec, który uczy rozwoju jako kobiety/mężczyzny. Tango to poznawanie i przekraczanie granic. Jest to trudny taniec, który dzięki swym trudnościom stanowi wyzwanie i radość po ich przekroczeniu."

 

A czym dla Ciebie jest Tango?

 

 

WARSZTATY - DJ / EL CORTE.
Podręcznik milongowego DJ'a

 

W 1997 roku El Corte (Nijmegen, Holandia) gościło pierwsze warsztaty dla DJ'ów tanga. Od tego czasu warsztaty stały się dorocznym wydarzeniem. Ponieważ czujemy potrzebę dzielenia się naszą wiedzą i doświadczeniem na temat grania tanga, przygotowaliśmy podręcznik dla DJ'a. Co roku ten podręcznik jest aktualizowany, ponieważ jesteśmy przekonani, że sztuka grania tanga jest procesem ciągłym.

Podręcznik El Corte DJ napisali Michiel Lombaers, Eric Jeurissen i Arnoud de Graaff. Michiel Lombaers jest holenderskim tangowym DJ'em, który mieszka w Arnhem. Poza DJ'owaniem jest także doświadczonym inżynierem dźwięku, który obsługuje konsolę mikserską na wielu tangowych koncertach w Holandii. Michiel napisał techniczną część tego podręcznika. Eric Jeurissen jest założycielem El Corte. Uczy tanga nie tylko w Nijmegen, ale także podróżuje po całym świecie nauczając tango. Eric gra tango w El Corte w czasie weekendów 'the Chained Salon' jak również czasem na imprezach zagranicznych. Eric nadzorował ten podręcznik. Arnoud de Graaff zaczął DJ'owanie w 2002 roku. W 2004 napisał pierwszy szkic podręcznika, który jest co roku aktualizowany. Arnoud planuje także napisać pewnego dnia książkę o tangu.

In 1997 El Corte (Nijmegen, the Netherlands) hosted its first Tango DJ Workshop. Since that time this workshop has become a yearly event. Because we felt the need to make our knowledge about and experiences with tango DJ-ing accessible to everybody who is interested in tango DJ-ing, we compiled a DJ manual. Every year this manual is updated, because we are convinced that the art of tango DJ-ing is a continuous process.

The El Corte DJ manual is written by Michiel Lombaers, Eric Jeurissen and Arnoud de Graaff. Michiel Lombaers is a Dutch tango DJ who lives in Arnhem. Apart from being a DJ Michiel is also an experienced sound engineer, who mans the mixing console at a lot of tango concerts in the Netherlands. Michiel wrote the technical parts of this manual. Eric Jeurissen is the founder of El Corte. He teaches tango not only in Nijmegen, but also travels around the world to teach tango. Eric DJ's in El Corte during the Chained Salon weekends and also does some occasional DJ-ing when he is abroad. Eric supervised this manual. Arnoud de Graaff started DJ-ing in 2002. In 2004 he wrote the first draft of the manual, which is updated every year. Arnoud also plans to write a book on tango someday.

 DJ może stworzyć albo zepsuć milongę. Jakkolwiek nawet przed rozpoczęciem grania istnieją pewne warunki, na które DJ powinien zwrócić uwagę. Od nich zależy, czy impreza będzie sukcesem, czy porażką. Jeżeli nie można wpłynąć na jakieś okoliczności, trzeba je po prostu zaakceptować i nauczyć się z nimi żyć ;)

 


 


Wszystkim miłośnikom zarówno jazdy konnej, jak i tanga argentyńskiego polecamy poniższą lekturę, która jest fragmentami książki Krzysztof Skorupskiego pt: "Psychologia treningu koni".

 


 


Już święty Augustyn powiedział: "naucz się tańczyć, bo aniołowie w niebie nie będą wiedzieli co z Tobą zrobić". A wybitny intelektualista George Bernard Shaw oznajmił, że tango to "(...) jedyny współczesny taniec towarzyski, który warto nazwać tańcem".
 BON TON Tanga Argentyńskiego

Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z tangiem, poniższe rady na pewno przydadzą ci się, bo dzięki nim unikniesz kłopotów na parkiecie.

 


 

To już uzależnienie, jeśli...

    * Mówiąc o tangu przestałeś mówić z bezgranicznym entuzjazmem, a zacząłeś mówić "i tak nie zrozumiesz...".
    * Każdą rozmowę potrafisz w dwie minuty sprowadzić na tango.
    * Przyjaciele, przedstawiając cię komuś, wstawiają słówko "tango" między twoje imię a nazwisko.
    * ... 

 


 

Carlos Gardel

Carlos Gardel jest powszechnie uznawany za najznakomitszego wykonawcę tanga. Pomimo, że od tragicznej śmierci Słowika z Buenos Aires minęło siedemdziesiąt lat, żaden inny muzyk, nawet twórca nowoczesnego tanga - Astor Piazzola, nie był w stanie go zdetronizować. 

 


 

 Jak rozwijało się Tango Argentyńskie.

Graficzny obraz rozwoju tanga argentyńskiego - kto by pomyślał, że przeszło ono taką drogę i że ma aż tyle stylów... ;)

 


 

Wielce przydatny słowniczek pojęć tangowych.

Na sam początek, aby było łatwiej poruszać się w tangowej terminologii, podajemy wybrane oraz luźno przetłumaczone przez nas podstawowe pojęcia tangowe. Prosimy nie traktować treści poniżej jako *jedynie słusznej* albowiem naszym zdaniem ilu tangueros, tyle sposobów interpretacji !

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Akceptuję pliki cookies na stronie TangoClub.pl